Wybierz książkę aby przejść do jej opisu:

"Wirall" - Tomasz Kloczkowski

Wirall

Wirall to nowa, interdyscyplinarna teoria, która łączy w spójną całość "mechanikę kosmosu" i dynamikę wszystkiego, co go wypełnia - w tym ewolucję, życie, reguły wzrostu cywilizacyjnego, a także zachowania człowieka dążącego do osiągania wyznaczonych sobie celów. Wchłania ona również Ogólną Teorię Względności A. Einsteina, podając jednak inne wyjaśnienie dla postulowanych i obserwowanych zjawisk, takich jak zakrzywienie przestrzeni i czarne dziury.

Bezwzględne narzucanie przez kreatorów współczesnej rzeczywistości, ściśle określonych i ogólnie obowiązujących obrazów świata, z reguły pozbawia nas szansy na samodzielne pokonywanie stereotypów i poszukiwanie nowych, nieznanych wcześniej ścieżek. Próby takiego właśnie, celowego i całkowicie nowatorskiego odchodzenia od wytyczanych przez wieki kolein, widoczne są w każdym niemal zdaniu książki Wirall.

Autor nie zajmuje się jednak ocenianiem lub krytyką jakichkolwiek poglądów. Wędrując przez wszechświat wskazuje Czytelnikowi zupełnie nowe obszary poznania i - tylko pozornie abstrakcyjne - kierunki wykorzystania otaczającej nas informacji i materii.

w górę ↑

"Czarne dziury i krzywizny czasu" - Kip S. Thorne

Czarne dziury i krzywizny czasu

Czarne dziury i krzywizny czasu to temat rzadko przedstawiany z równą elegancją - językiem, który wspaniale przybliża abstrakcyjne pojęcia fizyki teoretycznej i astrofizyki. Thorne opisuje ezoteryczne, a jednocześnie przerażające obiekty - czarne dziury - miejsca, gdzie przestrzeń i czas zakrzywiają się do tego stopnia, że separują się od reszty Wszechświata. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że reakcja Wszechświata jest wzajemna. Nic podobnego, do czarnej dziury wstęp jest wolny - tyle że wyjścia nie ma, nie powróci stamtąd nawet światło. Nie mniej szokującą konsekwencją ogólnej teorii względności jest plastyczność tworu, w którym żyjemy - czasoprzestrzeni. Wystarczy dysponować odpowiednią masą lub energią, aby dowolnie zakrzywiać, wyginać i deformować czas i przestrzeń. Jeśli to możliwe, czemu nie zakrzywić czasoprzestrzeni do tego stopnia, aby dosięgnąć gwiazd odległych o setki lat świetlnych? "To jest możliwe - pisze Thorne - taki obiekt nazywa się tunelem czasoprzestrzennym i podam wam przepis, jak go skonstruować. Teraz nie mamy możliwości technicznych, aby wykonać taki tunel, ale mamy możliwości intelektualne, aby sobie go wyobrazić".

w górę ↑

"Galaktyki, gwiazdy, życie. Fizyka Wszechświata" - Frank H. Shu

Galaktyki, gwiazdy, życie. Fizyka Wszechświata

Książka ta jest jednym z najlepszych wprowadzeń do astronomii i astrofizyki. Czytelnik znajdzie w niej pełen przegląd najważniejszych faktów obserwacyjnych dotyczących ciał niebieskich - od planet Układu Słonecznego przez gwiazdy po kwazary i rozszerzający się Wszechświat. Ukazuje ona jedność Wszechświata i tłumaczy, na czym polega wielka przygoda człowieka, poszukującego w przyrodzie ogólnych zasad, i to na skalę kosmologiczną. Tekstowi głównemu towarzyszą liczne zdjęcia, ryciny i wykresy, a także problemy do samodzielnego rozwiązania. Polskie wydanie zawiera też uzupełnienia, napisane przez astronomów i astrofizyków z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie i doprowadzające wywód Shu do początków 2003 roku.

w górę ↑

"Historia naturalna gwiazdozbiorów" - Jerzy Dobrzycki, Jarosław Włodarczyk

Historia naturalna gwiazdozbiorów

Oto pierwsze w języku polskim tak obszerne opracowanie historii gwiazdozbiorów od zamierzchłej przeszłości, odległej o tysiące lat i pozbawionej źródeł pisanych, po początek XX wieku. Mity, astronomia starożytnych kultur Mezopotamii, Egiptu i Grecji, astrologia średniowieczna przeplatają się tutaj z historią odkryć geograficznych, wielką polityką, nauką nowożytną i literaturą piękną. Książka zawiera niezwykle bogaty materiał ikonograficzny (blisko 300 ilustracji!) oraz katalog 88 gwiazdozbiorów z ich mapkami i historią.

w górę ↑

"Ilustrowany atlas kosmosu. Przewodnik po wszechświecie" - Couper Heather, Henbest Nigel

Ilustrowany atlas kosmosu. Przewodnik po wszechświecie

Pasjonujący przewodnik po Wszechświecie zabierze czytelnika w podróż kosmiczną. Dzięki temu atlasowi poznasz drugą stronę Księżyca, powierzchnię i atmosferę planet, starość i śmierć gwiazdy, jak mierzymy odległość między gwiazdami, położenie mgławic, tajemnicze wydarzenia w centrum naszej galaktyki.

w górę ↑

"Kalendarz astronomiczny na XXI wiek" - Roman K. Janiczek, Jan Mietelski, Marek Zawilski

Kalendarz astronomiczny na XXI wiek

"Kalendarz astronomiczny na XXI wiek" to przygotowany przez zespół polskich astronomów przegląd najważniejszych - spośród dających się przewidzieć-zjawisk ziemskiego nieba, jakie wystąpią w latach 2003-2100. Zawiera on m.in. dane o: - fazach Księżyca, - zaćmieniach Słońca i Księżyca, - ciekawych konfiguracjach planet i gwiazd (w tym przejściach planet wewnętrznych na tle słonecznej tarczy), - kometach okresowych i rojach meteorów. Kalendarz nie jest przy tym jedynie wyliczanką zjawisk astronomicznych. Jego integralną część stanowią podstawowe informacje z astronomii sferycznej, astronomii Układu Słonecznego (łącznie z fizycznymi charakterystykami planet i ich naturalnych satelitów), wreszcie - astronomii gwiazdowej i galaktycznej. To wszystko czyni z tej książki pozycję niezbędną na półce każdego miłośnika astronomii, jak również człowieka ciekawego świata i Kosmosu.

w górę ↑

"Kierunek Księżyc" - Alan Shepard, Deke Slayton, Jay Barbree, Howard Benedict

Kierunek Księżyc

"Kierunek Księżyc" to opowieść o tych, którzy budowali rakiety i wysyłali je w kosmos, i o wybrańcach, którzy - choć obdarzeni nieprzeciętnym talentem i starannie wyszkoleni - z narażeniem życia zamieniali bezpieczną Ziemię na próżnię przestrzeni kosmicznej. Znajdziemy tutaj opis pierwszych lotów orbitalnych programów Mercury i Gemini, dramat załogi Apolla 1, płonącego na wyrzutni, i odyseję astronautów Apolla 13, którzy cudem powrócili na Ziemię.

w górę ↑

"Kosmiczny alfabet" - Stanisław Bajtlik

Kosmiczny alfabet

"Kosmiczny alfabet" to zbiór krótkich esejów na tematy związane z nowoczesną astronomią. Adresowany jest do osób nie związanych z nauką, które chciałyby się dowiedzieć, czym zajmuje się astronomia, astrofizyka, kosmologia, a także co dziś wiadomo o Wszechświecie i w jaki sposób udało się nam tę wiedzę uzyskać. Każdy z esejów ilustrują stare ryciny i kolorowe zdjęcia wykonane podczas najnowszych obserwacji astronomicznych.

w górę ↑

"Kosmologia kwantowa" - Michał Heller

Kosmologia kwantowa

Książka ta opowiada o jednej z najbardziej fascynujących przygód współczesnej fizyki - o próbie stworzenia teorii całego Wszechświata, opisującej jego powstanie i dzieje, łączącej grawitację z mechaniką kwantową w jedną superteorię. Teoretycy odwołują się w tym celu do tak niezwykłych pojęć, jak superstruny, wielowymiarowe przestrzenie, instantony, kwantowa kreacja "z niczego", piana czasoprzestrzenna czy brany, wykorzystując pomysły Hawkinga, Penrose'a, Wheelera i innych. W badaniach tych uczestniczy polski kosmolog, Michał Heller, dlatego przedstawiona w Kosmologii kwantowej relacja ma, poza walorem aktualności, rys bardzo osobisty.

w górę ↑

Mała księga Wielkiego Wybuchu" - Craig J. Hogan

Mała księga Wielkiego Wybuchu

Ta niewielka książka jest na swój sposób wielka, gdyż opisuje kilkanaście miliardów lat życia całego Wszechświata, nie pomijając niczego ważnego. Znajdziemy więc w niej Wielki Wybuch i kosmiczną inflację, cząstki elementarne i tajemniczą ciemną materię, czarne dziury i gromady galaktyk, fałszywą próżnię i pianę czasoprzestrzenną. Innymi słowy, jest to doskonale napisane podsumowanie tego, co astronomowie, fizycy i kosmolodzy wiedzą o narodzinach i ewolucji Kosmosu. Doskonale i kompetentnie, gdyż autor jest znanym badaczem Wszechświata, profesorem astrofizyki na Uniwersytecie Waszyngtona w Seattle.

w górę ↑

"Narodziny cywilizacji kosmicznej" - Robert Zubrin

Narodziny cywilizacji kosmicznej

- Jesteśmy zwierzętami kosmicznymi - mówi w tej książce Robert Zubrin, autor znanego i w Polsce bestsellera "Czas Marsa". - A jeśli tego nie rozumiemy, skazujemy się na zagładę. - I kreśli przed czytelnikiem kolejne fazy rozwoju ludzkiej cywilizacji: zasiedlającej Układ Słoneczny, wydobywającej surowce z planetoid, przekształcającej inne planety na obraz Ziemi, wyruszającej wreszcie do gwiazd. Swoją wizję autor wspiera szczegółowymi rozważaniami o współczesnych i przyszłych napędach statków kosmicznych, metodach inżynierii globalnej... Ta książka to manifest ludzkiej wiedzy i wyobraźni oraz praktyczny poradnik, jak zacząć.

w górę ↑

"Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata" - Michał Heller

Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata

Kosmologia i fizyka stoją dziś wobec najgłębszych zagadek przyrody. Należą do nich natura czasu i przestrzeni oraz problem początku Wszechświata. Nauka współczesna coraz śmielej próbuje wydrzeć te tajemnice przyrodzie, zespalając metody fizyki i matematyki, ale też głowiąc się, jaki filozoficzny sens nadać nowym modelom kosmosu. Książka ta przedstawia oryginalną propozycję takiej fundamentalnej teorii, ukazując ją w kontekście badań prowadzonych m.in. przez tak dobrze znanych polskiemu Czytelnikowi uczonych, jak Stephen Hawking, Roger Penrose czy Lee Smolin.

w górę ↑

"Przyszłość czasoprzestrzeni" - Stephen W. Hawking, Timothy Ferris, Igor Novikow, Alan Lightman, Kip S. Thorne

Przyszłość czasoprzestrzeni

Jest to książka o tym, dokąd prowadzą nas czarne dziury, fale grawitacyjne i podróże w czasie. Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że pewne stwierdzenia o wszechświecie są na pewno prawdziwe. Nowa Fizyka twierdzi, że się mylimy i rozmywa linię podziału między nauką i fantastyką. W tej książce zebrano sześć poglądowych esejów, napisanych przez autorów, którzy balansują po linie, odkrywając nowe prawa przyrody. Artykuły te są przeznaczone dla czytelników podzielających fascynację ich autorów najgłębszymi tajemnicami przyrody.

w górę ↑

"Spacer po niebie. Przewodnik po gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz ich legendach" - Milton D. Heifez, Wie Tirion

Spacer po niebie. Przewodnik po gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz ich legendach

Specjalnie przygotowane, czytelne mapki nieba ułatwiają odszukanie konstelacji i należących do nich gwiazd. Książka zawiera także starożytne mity i legendy, dodające gwiazdom powabu i tajemniczości. Napisana z myślą o początkujących miłośnikach nieba gwiaździstego, przedstawia łatwe do zapamiętania wzory konstelacji i ścieżki prowadzące do nich. Nie trzeba mieć żadnego specjalnego wyposażenia, aby skorzystać z tej książki - wystarczy czyste niebo!

w górę ↑

"Struktura Wszechświata" - Paul Halpern

Struktura Wszechświata

Najnowsza generacja teleskopów pozwala astronomom odkrywać tajemnice narodzin i ewolucji Wszechświata. Dzięki dziesięciometrowym teleskopom - olbrzymom i Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a jesteśmy coraz bliżej znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytanie kosmologii: Jak stary jest Wszechświat? W jaki sposób powstała struktura kosmiczna, czyli galaktyki oraz gromady i supergromady galaktyk? Co czeka Wszechświat w przyszłości: nieustanne rozszerzenie czy może kolaps?

w górę ↑

"Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej" - Alan Lightman

Światło z przeszłości. Dzieje kosmologii współczesnej

Oto fascynująca, a zarazem niezwykle klarowna opowieść o przygodach nauki o Wszechświecie w XX wieku. Jak stwierdził jeden z recenzentów, szkoda, że "Światło z przeszłości" nie pojawiło się na półkach księgarskich przed "Krótką historią czasu" Stephena Hawkinga. Albowiem dzięki prostemu językowi i głębokiej wiedzy Alana Lightmana, profesora słynnego MIT, powstała lektura obowiązkowa dla wszystkich, których interesują rzetelnie przedstawione podstawy kosmologii współczesnej. Tekstowi towarzyszą liczne ilustracje oraz informacje biograficzne o sławnych astronomach, fizykach i kosmologach minionego wieku.

w górę ↑

"Teoria wszystkiego. Powstanie i losy wszechświata" - Stephen Hawking

Teoria wszystkiego. Powstanie i losy wszechświata

Książka składa się z siedmiu wykładów, w których autor relacjonuje historię znanego nam wszechświata. Wykłady te są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. Autor zaczyna swoją opowieść od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, po czym przechodzi do odkrycia Hubble'a, że wszechświat się rozszerza, co stanowi punkt wyjścia jego wyprawy do granic współczesnej fizyki.

w górę ↑

"Wszechświat w skorupce orzecha" - Stephen Hawking

Wszechświat w skorupce orzechawszechswiat w skorupce orzecha

Stephen Hawking jest jednym z najbardziej wpływowych myślicieli naszych czasów; słynie nie tylko ze śmiałości swych koncepcji, ale również z jasności, z jaką potrafi je przedstawić. Dzięki jego fenomenalnemu bestsellerowi (sprzedanemu w wielu milionach egzemplarzy) Krótka historia czasu czytelnicy z całego świata zapoznali się z fascynującymi koncepcjami fizyki teoretycznej. Teraz w nowej, bogato ilustrowanej książce, Hawking opowiada o najważniejszych odkryciach teoretycznych, dokonanych od chwili opublikowania tamtej książki. Wprowadza czytelników w aktualny stan badań w dziedzinie fizyki teoretycznej, w której prawda jest często dziwniejsza niż fikcja, oraz wyjaśnia w prosty sposób zasady rządzące wszechświatem. Podobnie jak wielu innych uczonych, profesor Hawking dąży do poznania świętego prawa fizyki - Teorii Wszystkiego, która decyduje o losach kosmosu. W książce Wszechświat w skorupce orzecha opowiada o swoich próbach rozwikłania tajemnic kosmosu - od supergrawitacji do supersymetrii, od teorii kwantów do teorii M, od holografii do dualności. Jego fascynująca intelektualna przygoda polega na próbie połączenia ogólnej teorii względności Einsteina z ideą Feynmana wielu możliwych historii wszechświata, tak by otrzymać jednolitą teorię, opisującą wszystkie zdarzenia we wszechświecie." Wraz z Hawkingiem docieramy do frontu nauki, by sprawdzić, czy superstruny i p-brany stanowią ostateczne rozwiązanie zagadki wszechświata. Wszechświat w skorupce orzecha jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wszechświat, w którym żyjemy.

w górę ↑

Naszą listę polecanych książek zamykamy dość nietypową pozycją, bo poświęconą niezidentyfikowanym obiektom latającym - UFO. Na ten temat rozpisuje się Arkadiusz Miazga, który z wykszałtcenia jest technikiem, a od 1996 r. zajmuje się ufologią, wstępując po zaledwie 3 latach do małopolskiego Centrum Badań UFO i Zjawisk Anomalnych (CBUFOiZA). Autora znamy już z licznych publikacji, a tym razem mamy okazję przeczytać prawie 500-stronicową pozycję poświęconą obserwacjom NOL w wybranych rejonach Polski.

w górę ↑